Реклама в Интернет     "Все Кулички"
  Мы – нацыя!
 
 
Брама сайта arrow ДЗЯРЖАВА І МЫ arrow Соцыум >> arrow ПостЧарнобыль

ПостЧарнобыль
Ветка: журавы — каля Закружжа, журавіны — каля Рудні Стаўбунскай (Як на погляд ляснічага) Друк E-mail
02.03.2010 | 16:27 |

Экспазіцыя Веткаўскага музея народнай творчасціАмаль кожны чалавек, які пражыў у нашым цудоўным свеце сем - восем гадоў, знаходзіць адказ на загадку: "Яе ўсе топчуць, а яна ўсіх корміць." Так, гэта зямля, якую часта параўноўваюць з маці - настолькі вялікія яе любоў і цярпенне да чалавека.

Некалі, у 17 стагоддзі, стараабрадцы адкрылі для сябе веткаўскую зямлю - у тым ліку веткаўскія лясы, багатыя на дзічыну, на лясныя борці для пчол, грыбы, ягады, на іншыя падарункі. У "Летапісе Веткаўскай царквы" гэта зямля была названа "зверопаственной». Штораз, праводзячы экскурсіі ў Веткаўскім музеі народнай творчасці, я ўзгадваю гэтае слова.

У нашым музеі на працягу амаль 20 гадоў адбываецца творчае навучанне дзяцей па праграме "Аз, букі, ведзі - глаголь дабро!" - Школы старажытнай і сучаснай народнай культуры (па матэрыялах мясцовых традыцый). Праграма (а ў ёй - 36 асобных тэм для рознага ўзросту) распрацавана як вопыт практычнага прымянення навуковых доследаў супрацоўнікаў музея. Вучні СШ № 1 горада Веткі, Веткаўскай гімназіі, а таксама самыя дапытлівыя асобы - дзеці, якія наведваюць веткаўскія дзіцячыя сады, падчас музейных заняткаў знаёмяцца з тэкстамі традыцыйнай культуры - мясцовымі казкамі, загадкамі, легендамі, песнямі, ўяўленнямі продкаў аб розных з'явах жыцця, народнай традыцыйнай культуры. Ды з некаторага часу пачалі адчувацца "белыя плямы" у дыялогу "чалавек - лес, навакольнае асяроддзе". Многія веткаўцы і жыхары вёсак раёна толькі ўспамінаюць аб сваіх ранейшых падарожжах ва ўрочышчы, лясныя нетры, бо пасля выбуху на ЧАЭС знаёмства з лясным светам прыпыніліся. Лес мы бачым толькі здалёк, ці едучы праз яго па цэнтральных дарогах.

Чытаць далей...
 
"Чернобыль: прошлое, настоящее, будущее" глазами детей Друк E-mail
24.02.2010 | 16:05 |

Юные художники из разных уголков страны прислали около тысячи рисунков. В своих работах ребята отразили красоту родной земли, боль Чернобыля, мужество белорусского народа и веру в Возрождение нашей страны. Конкурс – это уникальная возможность взглянуть на проблему чернобыльской катастрофы глазами детей и увидеть то, что видят они. Многие маленькие художники живут в небольших городках и деревнях на территориях, загрязненных радионуклидами, - рисунки этих ребят отличаются особым реализмом.

Работы выполнены в самых разнообразных техниках: графика, акварель, аппликации, гуашь, масляные краски, изделия из кожи.

Конкурс проводился по пяти номинациям:

  • "Светлое будущее, несмотря на Чернобыль";
  • "Молодое поколение: помним, учимся, возрождаем/ Чернобыль: прошлое, настоящее, будущее";
  • "Чернобыль: век 21/ Чернобыль – рана на сердце Европы";
  • "Чернобыль – белорусская боль";
  • "Жизнь с радиацией/Чернобыль в моей жизни".
Чытаць далей...
 
Чернобыль: последствия катастрофы для человека и природы Друк E-mail
04.02.2010 | 23:27 |

ернобыль: последствия катастрофы для человека и природыНаиболее полный в мировой литературе обзор медицинских и биологических исследований, посвященных последствиям Чернобыльской катастрофы для населения и природы загрязненных радиоактивными осадками стран (в основном, Беларуси, Украины и России). Авторы доклада - член-корреспондент Российской академии наук Алексей Яблоков, член-корреспондент Национальной академии наук Беларуси Василий Нестеренко, доктор экологии Алексей Нестеренко. Книга подготовлена к печати Экологическим правозащитным центром "Беллона" (Санкт-Петербург), редактор - Рашид Алимов.

Некоммерческая общественная организация Беллона
 
В Минске продаются загрязненные радиацией продукты Друк E-mail
26.01.2010 | 22:07 |

В Минске продаются загрязненные радиацией продуктыУченые заявляют о массовых нарушениях в сфере торговли при реализации продуктов питания.

Любая, даже самая малая, доза радиации опасна для здоровья. Такое мнение высказал член-корреспондент Национальной академии наук, председатель правления социально-экологического общественного объединения «Центр поддержки Чернобыльских инициатив» Иван Никитченко. Вместе с тем у представителей центра есть сведения о массовых нарушениях в сфере торговли при реализации продуктов питания, сообщает БелаПАН.

В частности, сообщил Никитченко, осенью 2009 года руководство Западного продуктового рынка Минска отказалось предоставить объединению информацию о содержании радионуклидов в продуктах. По сведениям ученого, лишь у одного продавца рынка имелся сертификат о чистоте реализуемой продукции.

Чытаць далей...
 
Японcкий дипломат: «Ситуация с радиацией в Беларуси за 24 года не улучшилась» Друк E-mail
26.11.2009 | 02:02 |

Временный поверенный в делах Японии в Беларуси Мацудзаки КиёсиМацудзаки Киёси считает, что для восстановления после трагедии на Чернобыльской АЭС Беларуси требуется очень много времени и большая сумма денег.

Об этом Временный поверенный в делах Японии в Беларуси заявил 24 ноября в Минске на открытии международной научно-практической конференции «Экология человека в постчернобыльский период», передает БелаПАН.

По словам дипломата, чтобы люди могли жить спокойно на загрязненных после аварии на ЧАЭС территориях, необходимо еще очень многое сделать.

«Мы считаем, что оказание помощи людям, пострадавшим от аварии на ЧАЭС, - одна из важнейших задач современного человечества», - заявил временный поверенный. От имени японского народа он обратил внимание людей всего мира на правильное понимание степени серьезности катастрофы, которая произошла на ЧАЭС.

Чытаць далей...
 
Кто защитит белорусов от радиации? Друк E-mail
22.11.2009 | 23:44 |

Это вопрос не праздный. Сегодня, смею вас уверить, в нашей стране никто не знает истинной радиоэкологической обстановки. Но практически каждый житель независимо от места проживания может с продуктами питания получить хроническую внутреннюю поглощенную дозу радиации различной величины. Я уже писал неоднократно о причинах загрязнения радионуклидами сельскохозяйственных угодий. Повторюсь еще раз.

Сначала, в конце 1986-го - начале 1987 годов, после прекращения работ по предотвращению радиационного загрязнения Киевского водохранилища радиоактивная пыль была осажена дождями пятнами по всем областям, кроме Витебской. Затем началось "рукотворное" загрязнение. В 1987 году по инициативе союзного центра был издан приказ Госагропрома БССР и Министерства хлебопродуктов, предписывавший распределить заготовленные в 1986-1987 гг. в загрязненной зоне загрязненные радионуклидами выше допустимых уровней того времени зерно (около 1 млн т), обрат (более 1,6 млн т), хвойную и травяную муку (порядка 200 тыс. т) и кости после убоя загрязненных животных (около 52 тыс. т) на все комбикормовые заводы. Приготовленные комбикорма использовались главным образом для кормления птицы на птицефабриках и свиней на комплексах. По принятому в то время порядку там готовились торфонавозные компосты. С ними "удобрялась" радионуклидами земля.

Об отказе регистрации...  

Чытаць далей...
 
Ці не хопіць з Беларусі Чарнобыляў Друк E-mail
04.05.2009 | 14:06 |

Па ініцыятыве грамадскага аб'яднання Беларускі сацыяльна-экалагічны саюз "Чарнобыль" адбылася імпрэза на тэму "Чарнобыльскае ліхалецце" з удзелам навуковай і творчай інтэлігенцыі. Са сваімі меркаваннямі, думкамі аб радыяцыйнай катастрофе праз 23 гады выступілі доктар медыцынскіх навук Эдуард Збароўскі, фізік радыяцыйна-энергетычнага профілю Міхаіл Малько, святар Леанід Акаловіч і іншыя.

Святар Беларускай аўтакефальнай царквы Леанід Акаловіч. Фота Алега ГаеўскагаФізік радыяцыйна-энергетычнага профілю Міхаіл Малько. Фота Алега Гаеўскага Доктар медыцынскіх навук Эдуард Збароўскі. Фота Алега Гаеўскага

Чытаць далей...
 
Еще раз об экологической угрозе Друк E-mail
26.01.2009 | 09:59 |

ImageК данной проблеме я вынужден обратиться еще раз. И прежде всего потому, что реакция властей на мою статью, опубликованную в газете "Народная Воля" более года назад, была довольна своеобразной. Вместо того чтобы обратить серьезное внимание на тяжелые последствия чернобыльской катастрофы для белорусского народа, на начавшуюся с 1993 года демографическую катастрофу и многие другие негативные процессы, соответствующие министерства и ведомства, а следом за ними и местные власти продолжают игнорировать очевидные факты, заменять реальную защиту населения от радиации пустословием.

В стране существует Национальная комиссия по радиационной защите при Совете министров. Но она, судя по результатам, своим делом не занимается. Если бы занималась, то принятая правительством, одобренная Президиумом Академии наук в 1991 году концепция безопасного проживания людей на загрязненных радионуклидами территориях уже давно, еще в 1998 году, была бы пересмотрена. Кстати, под протоколом Совета министров есть подписи и некоторых нынешних высокопоставленных "радиологов". Но они этого уже не помнят. Будь принята новая концепция, все действующие нормативы радиоактивного загрязнения продуктов питания были бы отменены и ввели бы принятый в мире принцип "Аллара", не допускающий наличия радиации в организме человека вообще. Давно следовало бы поменять отношение к малым дозам радиации. Ведь общеизвестно, что безопасной для человека радиации нет. Об этом говорит не только специальная литература. Опасность малых доз радиации и механизм ее действия четко изложен в большой медицинской энциклопедии (т.9, с.380-381, Москва, 1979 г.). В связи с этим давно бьют тревогу многие ученые-медики и практические врачи не только Беларуси, но и других стран. Как показали исследования Института радиологии НАН Беларуси, даже у крыс при хроническом облучении снижалась устойчивость сердечно-сосудистой системы к вредным действиям окружающей среды. 

Чытаць далей...
 
Заявление Российского Социально-экологического Союза и Международного Социально-экологического Союза Друк E-mail
29.09.2008 | 00:20 |

В связи с появившимися в центральной прессе необоснованными утверждениями о том, что Социально-экологический Союз поддерживает развитие атомной энергетики и считает безопасными какие-либо построенные или проектируемые атомные станции, мы заявляем:

1. За более чем 60 лет атомная промышленность ни в России (ранее - в СССР), ни в других развитых странах мира не смогла создать ни одного полностью безопасного атомного реактора. На любой АЭС существует вероятность крупной аварии, способной привести к радиационному загрязнению огромных территорий, что потребует эвакуации сотен тысяч людей. Более того, даже в безаварийном режиме эксплуатации атомные станции выбрасывают в окружающую среду радиоактивные вещества. До тех пор, пока атомная промышленность не разработает полностью безопасный атомный реактор, не производящий ядерных отходов и не создающий радиационное загрязнение, мы вынуждены выступать против продления сроков службы старых и строительства новых АЭС. Это касается, в том числе, Балтийской АЭС (около Калининграда и всех 36 новых атомных реакторов, перечисленных в «Генеральной схеме размещения электрогенерирующих мощностей до 2020 г.», принятой Правительством РФ в феврале 2008 года.

Чытаць далей...
 
Рашэнне прынялі мёртвыя душы Друк E-mail
29.06.2008 | 18:20 |

Палата прадстаўнікоў Нацыянальнага сходу Рэспублікі Беларусь на сваім пасяджэнні  24 чэрвеня 2008 г. выказалася за будаўніцтва ў нашай краіне атамнай электрастанцыі. Лёсавызначальнае для народа рашэнне прынята практычна без усялякіх дэбатаў,  у лічаныя хвіліны, што гаворыць пра безадказнасць і здраду інтарэсам выбаршчыкаў закормленых чальцоў палаткі.

Змяшчаем ніжэй матэрыял на тэму АЭС, надрукаваны за колькі дзён  да гэтага ў газеце “Товариш”.

Чытаць далей...
 
Чарнобыльскі вузел. Асвятленне знутры Друк E-mail
25.04.2008 | 04:07 |

Зорка Палын, што выпала на нашую долю, завісла над зямлёй. Яна пакуль нязгасная.Час прынёс, так бы мовіць, стабілізацыю на пашкоджаныя радыяцыяй чарнобыльскія землі. Сваёй парэджанай грамадой людзі агледзеліся, ачомаліся, зразумелі, што тое паветра, начыненае нябачным чарнобыльскім пылам, схлынула, аднавілася ранейшае, хоць у глебе – хочаш не хочаш яе прызнаваць – зашмат выбуховай чарнобыльскай нечысці. Узбадзёрвае, аднак, навуковы сродак ці метад апрацоўкі зямлі: калі ўносіш у глебу падвоеную дозу калійных угнаенняў – радыеактыўны цэзій практычна не паступае з сокамі зямлі ў расліну. І гэта цяпер як апраўданне таму, што засяваюцца раней спісаныя з сельскагаспадарчага балансу землі.

Другі сродак, як абысці небяспеку ў выглядзе плоймы-цьмы радыенуклідаў, што варожым табарам сталявалася ў глебе, і мець ад зямлі карысць, – гэта падбор тэхнічных культур, напрыклад, рапса, цукровых буракоў, іх пашыраная вытворчасць і перапрацоўка на дызельнае паліва, у адным выпадку, а ў другім – на тэхнічны спірт, які будзе выкарыстоўвацца таксама на запраўку рухавікоў.

Чытаць далей...
 
<< [Першая] < [Папярэдняя] 1 2 3 4 5 [Наступная] > [Апошняя] >>

Вынікі 40 - 52 з 59
БелСаЭс «Чарнобыль»

КОЛЬКІ СЛОЎ НА БРАМЕ САЙТА :

Народ і нацыя: Колькі слоў на Браме сайта
|


Шаноўныя, перад вамі спроба адкрытай і шчырай размовы пра найбольш важнае і надзённае, што даўно паўстала і востра стаіць перад нашым народам, цяпер — асабліва, — ратаваць сябе ў супольнасці, у суладдзі, берагчы і развіваць творчы дух народа і нацыі. Я ведаю, што гэтыя словы і тое, што за імі стаіць, дойдзе далёка не да кожнага розуму,...
Інстытут Нацыянальнай Памяці (ІНП)
|


Памяць народа – перадумова для далейшага яго развіцця ў грамадзянскай супольнасці і выканання ім ролі крыніцы ўлады і крыніцы дзяржаўнасці. Інстытут Нацыянальнай Памяці (ІНП) ёсць грамадзянская ініцыятыва па выяўленні і раскрыцці найвыдатнейшых старонак беларускай гісторыі, абароне этнакультурных каштоўнасцей і выкрыцці злачынстваў супраць свайго народа, калі б яны ні былі ўчыненыя. Ніжэй прыводзяцца і іншыя вытрымкі з палажэння Аргкамітэта...
Joomla! Ukraine

НАВЕЙШЫЯ ПУБЛІКАЦЫІ :

Хатынь спаліў… былы савецкі афіцэр
Погляд | Гістарычны матыў


21 сакавіка 1943 году на шашы Лагойск-Плешчаніцы партызаны абстралялі нямецкую калону. Адным з забітых быў капітан Ганс Вёльке чэмпіён Берлінскай Алімпіяды 1936 году, якому сімпатызаваў Гітлер.У адказ на наступны...
Выстава фоторабот «На мяжы тысячячагоддзя»
Брама сайта | Галоўнае


4-27.09.2018 г. у фотогалерэі кінатэатра "Цэнтральны" (горад Мінск) адбудзецца выстава фотаработ. Уваход вольны.    ...
ОБ ИСТОКАХ И ВРЕМЕНИ ФОРМИРОВАНИЯ БЕЛОРУССКОГО ЭТНОСА
Погляд | Даследаванні


Анатоль Астапенка В статье подвергается критике концепция «древнерусской народности». Наиболее приемлемой, исторически оправданной мыслью об этногенезе белорусов, является концепция балтского происхождения. Предлогается новая парадигма, согласно которой белорусский этнос имеет тысячелетнюю...
З высокім Сьвятам!
Брама сайта | Галоўнае


Сяргей Панізьнік. "Сьцяг"      Сьветлым полем я нясу агнявую паласу: як маланка, нада мной зіхаціць над галавой                    Сьцяг мой вольны,                    Сьцяг мой сьмелы,                    Сьцяг мой...
Не забаўка і не нажыва
Погляд | Асоба


Яўген Гучок, паэт, публіцыст Ужо 60-т гадоў стала і плённа працуе на ніве беларускага прыгожага пісьменства празаік і публіцыст, інтэлектуал Эрнэст Ялугін. Нарадзіўся ён у 1956 г. на станцыі Асінаўка...
Стваральнік жывых твораў
Погляд | Асоба


Яўген Гучок, паэт, публіцыст Сёлета (19.11.2016 г.) выдатнаму майстру беларускага слова, гарачаму патрыёту Беларусі, пісьменніку, сябру Саюза беларускіх пісьменнікаў Эрнесту Васільевічу Ялугіну спаўняецца 80 гадоў. Яго творчы, як і жыццёвы, шлях не...
"Вялікае сэрца" (прысвечана В.Якавенку)
Погляд | Асоба


Яўген Гучок    2 сакавіка 2018 года споўнілася сорак дзён, як пайшоў у іншы свет (няма сумневу, што ў лепшы - у нябесную Беларусь) публіцыст, пісьменнік, грамадскі дзеяч Васіль Цімафеевіч...
Васіль Якавенка пасьпеў паставіць свой асабісты подпіс пад пэтыцыяй за гавязьнянку
Погляд | Асоба


Валер Дранчук. Слова на разьвітанне Апошні час мы стасаваліся мала. Сустракаліся выпадкова і амаль не тэлефанавалі адзін аднаму. Раней інакш. Наступальна актыўны Васіль Цімафеевіч сыпаў прапановамі, даволі часта запрашаў да сумеснай...
Увечары 22 студзеня 2018 года памёр Васіль Якавенка
Погляд | Асоба


Разьвітаньне адбудзецца 24 студзеня у рытуальнай зале мінскай Бальніцы хуткай дапамогі (Кіжаватава, 58б)  з 14:00 да 15:00. Пахаваны пісьменьнік будзе на Заходніх могілках.  ...
Выйшаў з друку новы раман вядомага пісьменніка і публіцыста В. Якавенкі «Абярэг»
КНІГІ | Навінкі


Ён прысвечаны навейшай гісторыі Рэспублікі Беларусь і асвятляе надзённыя пытанні культуры і нацыянальнага жыцця. У аснову твора пакладзены гісторыі, нявыдуманыя і пераасэнсаваныя аўтарам, падзеі і з’явы апошніх гадоў. Персанажы...
2018
Брама сайта | Галоўнае


...
Васіль Якавенка. «Пакутны век». 2-е выданне.
КНІГІ | Нятленнае


Якавенка, В. Ц. Пакутны век : трылогія / Васіль Якавенка; 2-е выд., дапрац. - Мінск : Выд. ГА «БелСаЭС «Чарнобыль», 2009.- 896 с. ISBN 978-985-6010-30-2. Падобнага твора ў беларускай...
Матей Радзивилл: «Беларусь – очень близкая для меня страна»
Погляд | Гістарычны матыў


Об истории и современности знаменитого польско-белорусского дворянского рода Радзивиллов «Историческая правда» беседует с князем Матеем Радзивиллом. - Пан Матей, расскажите, пожалуйста, к какой ветви Радзивиллов Вы относитесь? - Все, ныне...
Сяргей Панізьнік. Палуба Калюмба
ТВОРЫ | Пісьменнік і час


  Згодна з легендай, якая ходзіць за акіянам, амерыканскі кантынент адкрыў 500 гадоў таму мораплавацель -- нехта народжаны на нашай зямлі у дзяржаве Вялікім Княстве Літоўскім. Наш зямляк, паэт Янка...
Васіль Якавенка: "Пакутны век". Да 10-годдзя выдання
КНІГІ | Нятленнае


Фільм, зняты Уладзімірам Каравацк ім ў 2007 годзе, аб чытацкай канферэнцыі ў Мінску па кнізе-трылогіі беларускага пісьменніка Васіля Якавенкі "Пакутны век", упершыню апублікаванай у 2006-м годзе. Мантаж відэа ў 2017...
Васіль Якавенка: Б’е набатам інерцыя чарнобыльскай безадказнасці!
ДЗЯРЖАВА І МЫ | ПостЧарнобыль


Ён заўжды быў і застаецца чарнобыльцам – ад пачатку нараджэння Зоны. Дзе ў зоне ж адчужэння апынуліся яго родныя Васілевічы. Пасля былі шматлікія падарожжы па забруджаных радыяцыяй раёнах. У 1991-96...
“Крывіцкія руны - ІІ”
КНІГІ | Нятленнае


Крывіцкія руны : вып. ІІ, беларускі культурны мацярык у Латвіі. / уклад., прадм., камент. М. Казлоўскага, С. Панізьніка. - Мінск : Кнігазбор, 2017. - 452 с. ISBN 978-985-7180-05-9. У том выбраных твораў «Крывіцкія...
Глядзець вачыма будучыні
ТВОРЫ | Пісьменнік і час


Шмат гадоў назад у газеце "Голас Радзімы" (№ 50-52, 30 снежня 2004 года) была апублікавана гутарка сябра ГА "МАБ" Веранікі Панізьнік з прафесарам факультэта германістыкі і славістыкі ва ўніверсітэце канадскага горада...
БелАЭС: чаго баіцца МАГАТЭ?
ДЗЯРЖАВА І МЫ | Беларуская АЭС


Астравецкая АЭС цалкам адпавядае стандартам МАГАТЭ, сцвярджае афіцыйны Менск. Са справаздачаў экспертных місіяў гэтай арганізацыі ў Беларусь, аднак, вынікае іншае. На думку агенцтва, Дзяржатамнагляд Беларусі - няздольны забяспечыць бяспеку...
Ярослав Романчук: Беларусь медленно, но верно избавляется от нефтяного проклятья
ДЗЯРЖАВА І МЫ | Экалогія


Конфликт с Россией вокруг цены на энергоресурсы избавит Беларусь от нефтяного проклятья и, если не помешает АЭС, вынудит инвестировать в зеленую экономику и в развитие возобновляемых источников энергии. Как заявил...
Joomla! Ukraine

Новыя каментары :

КОЛЬКАСЦЬ ПРАЧЫТАНЫХ СТАРОНАК 
з 1 снежня 2009 года

КОЛЬКАСЦЬ НАВЕДВАЛЬНІКАЎ САЙТА 
mod_vvisit_counter Сёння 44
mod_vvisit_counter Учора 2370
mod_vvisit_counter На гэтым тыдні 10100
mod_vvisit_counter У гэтым месяцы 45640