Реклама в Интернет     "Все Кулички"
  Мы – нацыя!
 
 
Брама сайта arrow ДЗЯРЖАВА І МЫ arrow Соцыум >> arrow ПостЧарнобыль

ПостЧарнобыль
Китай променял атом на Солнце Друк E-mail
31.03.2011 | 22:04 |
Самый крупный потребитель электроэнергии в мире - КитайАвария на «Фукусиме-1» заставила КНР пересмотреть свою энергетическую стратегию

Самый крупный потребитель электроэнергии в мире - Китай - сократит строительство ядерных мощностей и сконцентрируется на производстве солнечных панелей после атомного кризиса в Японии.

Китай отказывается от строительства ядерных мощностей на 80 гигаватт, сообщил начальник отдела развития возобновляемой энергии Рен Донгмин на конференции в Пекине. При этом страна увеличит объемы введения солнечных батарей с запланированных 20 гигаватт.

Чытаць далей...
 
Зямля – наш дом Друк E-mail
27.02.2011 | 22:44 |
Тамара БелавокаяСветлай памяці Тамары Белавокай

Мы разам з ёй рыхтаваліся, каб падвесці вынікі сваіх намаганняў - за чвэртку веку - у пераадоленні наступстваў Чарнобыльскай катастрофы. І менавіта пра яе, паплечніцу, думаецца мне цяпер і хочацца прыгадаць некаторыя эпізоды з жыцця і дзівоснай руплівасці гэтай жанчыны.

У апошнія гады мы разам працавалі над увасабленнем у жыццё праекта "Маладзёжнага экалагічнага руху", якім яна і яе сябры з Беларускага камітэта "Дзеці Чарнобыля" (створанага ёй), займаліся шмат гадоў; з ёю мы, да прыкладу, вялі экалагічныя школы для лідэраў школьнай моладзі, сістэматычна раз на год падводзілі вынікі конкурсу экалагічных (навукова-даследчых і практычных) праектаў маладых, юных - "Зямля - наш дом". А да гэтага ў яе былі дзясяткі іншых дасціпных, навацыйных, смелых у тым часе праектаў як па вырошчванні чыстых прадуктаў харчавання на забруджаных радыёнуклідамі глебах (у чым яна аніяк не магла знайсці паразумення з дзяржаўнымі структурамі), так і па аптымізацыі ладу жыцця ў постчарнобыльскіх беларускіх вёсках - бліскучы праект, здзейснены ёю ў Валожынскім раёне. Дзякуючы яе ж ініцыятыве і падтрымцы Інстытута гісторыі НАН у асобе Лідзіі Іванаўны Тэгака, загадчыцы аддзела антрапалогіі і экалогіі, у сярэдзіне 90-х гадоў была адкрыта і Акадэмія экалагічнай антрапалогіі, таксама грамадская, але даволі дзейная, паколькі запаўняла у навуцы сваю нішу.

Чытаць далей...
 
Светлай памяці Тамары Васільеўны Белаокай Друк E-mail
18.02.2011 | 21:28 |
Photo: Rob Huibers
Photo: Rob Huibers
Тамара  Васильевна Белоокая, врач и замечательный деятель научно-практического общественного чернобыльского движения. Ушла из жизни  в субботу 12 февраля 2011 года. В этой статье раскрывается ее неутомимая  деятельность и деятельность созданного ей Белорусского комитета "Дети Чернобыля", на который она более 20 лет опиралась.

Белорусский комитет «Дети Чернобыля» - первая общественная организации Беларуси. Днем ее рождения мы считаем 3 мая 1986 г., когда группа специалистов, стоявших у ее истоков, отправилась в Хойникский и Брагинский районы Гомельской области, чтобы разъяснять людям реальные проблемы, возникшие в результате аварии, произошедшей 26 апреля на Чернобыльской АЭС.

Первыми в республике об аварии на Чернобыльской АЭС 29 апреля 1986 г. утром узнали сотрудники НИИ ядерной энергетики АН БССР. Многие из них: А.М.Люцко, И.В.Черненок, М.Ф.Горностаев и другие предупреждали родственников и друзей об опасности, давали рекомендации, как проводить йодную профилактику. Т.В.Белоокая, в то время работала в санатории 4-го Главного управления Минздрава БССР в Аксаковщине. 

Чытаць далей...
 
Поступь трагедии ХХ века : К 25-летию чернобыльской трагедии Друк E-mail
09.02.2011 | 12:40 |
Анатолий ГУРАЧЕВСКИЙАнатолий ГУРАЧЕВСКИЙ, председатель Постоянной комиссии Гомельского облисполкома по проблемам Чернобыля 

Бомбардировка мирным атомом

Согласно данным советского ученого Владимира Чернышенко, «из реактора, содержащего 190,2 тонны составляющих ядерного топлива, было выброшено около 60-80 процентов от этого количества». Советские власти и вовсе предоставили смехотворные данные мировому сообществу, заявив, что «в окружающую среду попало 3 процента радиоактивного вещества из содержимого реактора». В изданиях даже последних лет эта приуменьшенная в значительных количествах цифра «гуляет» по просторам СНГ. Так например, отмечается, что «...При взрыве в атмосферу попали 520 опасных радионуклидов, а общее количество радиации составило, по официальным данным 50 миллионов Кюри» («100 великих событий ХХ века» Москва. Вече, 2006 г, с 431)

Чытаць далей...
 
Как это было 25 лет назад Друк E-mail
01.02.2011 | 12:40 |
Людмила ЛОСЕВАЛюдмила ЛОСЕВА, кандидат химических наук. Одна из тех, которые первыми занялись изучением последствий Чернобыльской катастрофы, руководитель группы радиационной химии Научно-исследовательского клинического института радиационной медицины и эндокринологии. Минск

Чем дальше отодвигает нас время от тех дней апреля 1986 года, тем больше мы сознаем, что ЧЕРНОБЫЛЬ пришел на нашу Землю навсегда.

В момент аварии я работала научным сотрудником Института физико-органической химии НАН Беларуси. 30 мая 1986 года, т.е. спустя 4 дня после аварии, сотрудников института пригласили в актовый зал и в условиях строжайшей секретности объявили о случившейся катастрофе. Мы плохо осознавали весь масштаб катастрофы, так как специалистов в данной области в Беларуси не было. И в тот момент, когда шло радиоактивное облако с йодом-131 надо всей страной, мы спокойно гуляли, жгли костры на даче и поглощали свои дозы. А йодная профилактика - это вообще кошмар, мы капали йодную настойку в молоко и это пили (как выяснилось - это еще больший вред). В академии в это время шла тотальная мобилизация всех здоровых сотрудников в отделы призванные решать проблемы Чернобыля, масштабы которого никто не представлял.

Чытаць далей...
 
Ностальгия длиною в четверть века и видение новых проблем : К 25-летию Чернобыльской катострофы Друк E-mail
15.01.2011 | 22:02 |
ImageЭдуард ЗБОРОВСКИЙ, доктор медицинских наук, профессор кардиологии

Авария на четвертом блоке чернобыльской АЭС 26 апреля 1986 г. разделила жизнь миллионов людей Беларуси, России, Украины на периоды до и после аварии. За четверть века проведены сотни научно-практических конференций, тысячи докладов информировали общество о том, что произошло в эту апрельскую ночь и как уменьшить последствия для будущего.

В моей душе меч Чернобыля оставил незаживающую рану, как у многих тысяч других современников, кто потерял свою малую Родину под невидимым пеплом Чернобыля.

Чытаць далей...
 
Ваенны ядзерны псіхоз, які з сярэдзіны ХХ Друк E-mail
30.04.2010 | 22:26 |
Сяргей ЗАКОННІКАЎСяргей ЗАКОННІКАЎ

Ваенны ядзерны псіхоз, які з сярэдзіны ХХ стагоддзя распачаўся і працягваецца, спадаючы або нарастаючы, пакуль удаецца ўтаймоўваць. Гэтая праблема застаецца найважнейшай. Але не менш клопатаў прынёс людзям і «мірны атам».

Даследаванні вучоных свету па расшчапленні атамнага ядра прывялі да таго, што чалавецтва жыве ў новых фізічных і маральных вымярэннях, знаходзіцца ў зоне немагчымых раней рызыкі і небяспекі.

Успомнім, як разгортваліся падзеі, звязаныя з вялікім адкрыццём. Першым, каб пазбегнуць разгрому Германіі, магутную зброю хацеў выкарыстаць Адольф Гітлер. Але не паспеў. Амерыка, якая сабрала лепшых вучоных свету ў галіне ядзерных даследаванняў, апярэдзіла ўсіх. У 1942 годзе тут быў запушчаны першы атамны рэактар, а пад канец другой сусветнай вайны самалёт «Анола-Гей» скінуў эксперыментальныя атамныя бомбы на японскія гарады Хірасіма і Нагасакі. Затым новымі тэхналогіямі авалодаў Савецкі Саюз.

Чытаць далей...
 
Диктатор в панике перед народными выступлениями Друк E-mail
28.04.2010 | 22:06 |
ImageВідэа на сайце Хартыя'97
Во время акции «Чернобыльский шлях» белорусские власти пошли на все, чтобы запугать людей и не дать им принять участие в акции.

Так перед демонстрацией, которая должна была начаться в 18.00 на площадке возле Академии наук, были установлены специальные турникеты и контрольно-пропускные пункты. Вдоль турникетов стояли сотрудники ОМОНа в черной форме, демонстративно держа в руках дубинки. Каждого, кто хотел пройти к зданию Академии наук, подвергали унизительной процедуре. Люди должны были вынимать из карманов мобильные телефоны и все металлические предметы, проходить через КПП, затем сотрудники ОМОНа осматривали их металлоискателями. Осмотру также подвергались все сумки и рюкзаки участников акции. Объяснялось это якобы поиском взрывчатых веществ и оружия. Хотя очевидно, что все это делалось это исключительно для того, чтобы отпугнуть потенциальных участников акции.

Чытаць далей...
 
В Минске прошел «Чернобыльский Шлях» Друк E-mail
28.04.2010 | 21:53 |
"Чарнобыльскі шлях" • 201026 апреля 2010 г. в Минске прошла акция «Чернобыльский Шлях», приуроченная к годовщине аварии на ЧАЭС.

Участники Шляха собирались в 18.00 на площадке у Академии наук. Затем планировалось шествие по проспекту Независимости и улице Сурганова в Парк дружбы народов. Основные требования демонстрантов – не замалчивать на государственном уровне последствия аварии на ЧАЭС, вернуть льготы ликвидаторам и пострадавшим, не строить АЭС в Беларуси. Акция разрешена Мингорисполкомом.

Сайт charter97.org освещал акцию в онлайн-режиме.

19.35

Вдоль колонны двигается также автозак производства Минского автозавода. Сотрудники милиции, несмотря на то, что участники акции двигаются по разрешенному Мингорисполкомом маршруту, не обеспечивают должным образом условия проведения акции. Так сотрудники ГАИ, вместо того, чтобы перекрывать движение на перекрестках, заставляют демонстрантов с помощью ОМОНа простаивать на каждом светофоре. Колонна демонстрантов приближается к Чернобыльской часовне, где должна пройти молитва. На этом Чернобыльский шлях закончится.

Чытаць далей...
 
“Чарнобыльскі шлях”: бязь зьнешніх эксцэсаў Друк E-mail
27.04.2010 | 18:40 |
ImageГаліна АБАКУНЧЫК

Актывісты шэрагу палітычных партый і грамадзкіх арганізацый зладзілі ў Менску традыцыйны «Чарнобыльскі шлях», прымеркаваны да 24-гадавіны аварыі на Чарнобыльскай АЭС.

Падчас яго правядзеньня арганізатары абвясьцілі пра стварэньне грамадзкага камітэту «У абарону жыцьця». «Чарнобыльскі шлях-2010» прайшоў у фармаце жалобнага шэсьця і завяршыўся без затрыманьняў.

Арганізатары і ўдзельнікі сабраліся ў прызначаны час на пляцы каля НАН. Але многія так і ня здолелі прысутнічаць на кароткім мітынгу на прыступках будынку, бо падыходы былі ачэпленыя турнікетамі і патрапіць у цэнтар падзеяў магчыма было толькі праз рамкі мэталашукальнікаў і асабісты дагляд. Імпрэзу распачаў вядомы бард Андрэй Мельнікаў, а затым слова ўзялі праваабаронца Людміла Гразнова, навуковец Іван Нікітчанка, якія заявілі пра замоўчваньне ўладамі праблемаў Чарнобыля, пра палітычны і духоўны чарнобыль у Беларусі. Прадстаўнік расейскага моладзевага руху «Абарона» Іван Савельеў сказаў наступнае:

Чытаць далей...
 
Сказано в Европу - значит в Европу! Друк E-mail
05.04.2010 | 22:55 |
Украинский президент Виктор Янукович решил лично отреагировать Виталий ПОРТНИКОВ, «Грани.ру»
Хартыя'97
Какое разочарование должно ожидать российских симпатизантов нового украинского президента.

Украинский президент Виктор Янукович решил лично отреагировать на заявление вице-премьера Владимира Семиноженко о возможности обсудить участие Украины в «союзном государстве» с Россией и Беларусью. Оказалось, что чиновники не должны забывать об украинском суверенитете и курсе на европейскую интеграцию. Эксперты, журналисты - пожалуйста. А чиновники пусть остерегаются.

Янукович лично побеседовал с Семиноженко и разъяснил ему генеральную линию: никакого союза. А вице-премьер объяснил ему, что всего лишь неточно высказался. Еще до встречи с президентом он говорил об этом на пресс-конференции: слов о союзном государстве, оказывается, и не произносилось, его просто неправильно поняли. Но дело, конечно, не в вице-премьере.

Чытаць далей...
 
<< [Першая] < [Папярэдняя] 1 2 3 4 5 [Наступная] > [Апошняя] >>

Вынікі 27 - 39 з 59
БелСаЭс «Чарнобыль»

КОЛЬКІ СЛОЎ НА БРАМЕ САЙТА :

Народ і нацыя: Колькі слоў на Браме сайта
|


Шаноўныя, перад вамі спроба адкрытай і шчырай размовы пра найбольш важнае і надзённае, што даўно паўстала і востра стаіць перад нашым народам, цяпер — асабліва, — ратаваць сябе ў супольнасці, у суладдзі, берагчы і развіваць творчы дух народа і нацыі. Я ведаю, што гэтыя словы і тое, што за імі стаіць, дойдзе далёка не да кожнага розуму,...
Інстытут Нацыянальнай Памяці (ІНП)
|


Памяць народа – перадумова для далейшага яго развіцця ў грамадзянскай супольнасці і выканання ім ролі крыніцы ўлады і крыніцы дзяржаўнасці. Інстытут Нацыянальнай Памяці (ІНП) ёсць грамадзянская ініцыятыва па выяўленні і раскрыцці найвыдатнейшых старонак беларускай гісторыі, абароне этнакультурных каштоўнасцей і выкрыцці злачынстваў супраць свайго народа, калі б яны ні былі ўчыненыя. Ніжэй прыводзяцца і іншыя вытрымкі з палажэння Аргкамітэта...
Joomla! Ukraine

НАВЕЙШЫЯ ПУБЛІКАЦЫІ :

Хатынь спаліў… былы савецкі афіцэр
Погляд | Гістарычны матыў


21 сакавіка 1943 году на шашы Лагойск-Плешчаніцы партызаны абстралялі нямецкую калону. Адным з забітых быў капітан Ганс Вёльке чэмпіён Берлінскай Алімпіяды 1936 году, якому сімпатызаваў Гітлер.У адказ на наступны...
Выстава фоторабот «На мяжы тысячячагоддзя»
Брама сайта | Галоўнае


4-27.09.2018 г. у фотогалерэі кінатэатра "Цэнтральны" (горад Мінск) адбудзецца выстава фотаработ. Уваход вольны.    ...
ОБ ИСТОКАХ И ВРЕМЕНИ ФОРМИРОВАНИЯ БЕЛОРУССКОГО ЭТНОСА
Погляд | Даследаванні


Анатоль Астапенка В статье подвергается критике концепция «древнерусской народности». Наиболее приемлемой, исторически оправданной мыслью об этногенезе белорусов, является концепция балтского происхождения. Предлогается новая парадигма, согласно которой белорусский этнос имеет тысячелетнюю...
З высокім Сьвятам!
Брама сайта | Галоўнае


Сяргей Панізьнік. "Сьцяг"      Сьветлым полем я нясу агнявую паласу: як маланка, нада мной зіхаціць над галавой                    Сьцяг мой вольны,                    Сьцяг мой сьмелы,                    Сьцяг мой...
Не забаўка і не нажыва
Погляд | Асоба


Яўген Гучок, паэт, публіцыст Ужо 60-т гадоў стала і плённа працуе на ніве беларускага прыгожага пісьменства празаік і публіцыст, інтэлектуал Эрнэст Ялугін. Нарадзіўся ён у 1956 г. на станцыі Асінаўка...
Стваральнік жывых твораў
Погляд | Асоба


Яўген Гучок, паэт, публіцыст Сёлета (19.11.2016 г.) выдатнаму майстру беларускага слова, гарачаму патрыёту Беларусі, пісьменніку, сябру Саюза беларускіх пісьменнікаў Эрнесту Васільевічу Ялугіну спаўняецца 80 гадоў. Яго творчы, як і жыццёвы, шлях не...
"Вялікае сэрца" (прысвечана В.Якавенку)
Погляд | Асоба


Яўген Гучок    2 сакавіка 2018 года споўнілася сорак дзён, як пайшоў у іншы свет (няма сумневу, што ў лепшы - у нябесную Беларусь) публіцыст, пісьменнік, грамадскі дзеяч Васіль Цімафеевіч...
Васіль Якавенка пасьпеў паставіць свой асабісты подпіс пад пэтыцыяй за гавязьнянку
Погляд | Асоба


Валер Дранчук. Слова на разьвітанне Апошні час мы стасаваліся мала. Сустракаліся выпадкова і амаль не тэлефанавалі адзін аднаму. Раней інакш. Наступальна актыўны Васіль Цімафеевіч сыпаў прапановамі, даволі часта запрашаў да сумеснай...
Увечары 22 студзеня 2018 года памёр Васіль Якавенка
Погляд | Асоба


Разьвітаньне адбудзецца 24 студзеня у рытуальнай зале мінскай Бальніцы хуткай дапамогі (Кіжаватава, 58б)  з 14:00 да 15:00. Пахаваны пісьменьнік будзе на Заходніх могілках.  ...
Выйшаў з друку новы раман вядомага пісьменніка і публіцыста В. Якавенкі «Абярэг»
КНІГІ | Навінкі


Ён прысвечаны навейшай гісторыі Рэспублікі Беларусь і асвятляе надзённыя пытанні культуры і нацыянальнага жыцця. У аснову твора пакладзены гісторыі, нявыдуманыя і пераасэнсаваныя аўтарам, падзеі і з’явы апошніх гадоў. Персанажы...
2018
Брама сайта | Галоўнае


...
Васіль Якавенка. «Пакутны век». 2-е выданне.
КНІГІ | Нятленнае


Якавенка, В. Ц. Пакутны век : трылогія / Васіль Якавенка; 2-е выд., дапрац. - Мінск : Выд. ГА «БелСаЭС «Чарнобыль», 2009.- 896 с. ISBN 978-985-6010-30-2. Падобнага твора ў беларускай...
Матей Радзивилл: «Беларусь – очень близкая для меня страна»
Погляд | Гістарычны матыў


Об истории и современности знаменитого польско-белорусского дворянского рода Радзивиллов «Историческая правда» беседует с князем Матеем Радзивиллом. - Пан Матей, расскажите, пожалуйста, к какой ветви Радзивиллов Вы относитесь? - Все, ныне...
Сяргей Панізьнік. Палуба Калюмба
ТВОРЫ | Пісьменнік і час


  Згодна з легендай, якая ходзіць за акіянам, амерыканскі кантынент адкрыў 500 гадоў таму мораплавацель -- нехта народжаны на нашай зямлі у дзяржаве Вялікім Княстве Літоўскім. Наш зямляк, паэт Янка...
Васіль Якавенка: "Пакутны век". Да 10-годдзя выдання
КНІГІ | Нятленнае


Фільм, зняты Уладзімірам Каравацк ім ў 2007 годзе, аб чытацкай канферэнцыі ў Мінску па кнізе-трылогіі беларускага пісьменніка Васіля Якавенкі "Пакутны век", упершыню апублікаванай у 2006-м годзе. Мантаж відэа ў 2017...
Васіль Якавенка: Б’е набатам інерцыя чарнобыльскай безадказнасці!
ДЗЯРЖАВА І МЫ | ПостЧарнобыль


Ён заўжды быў і застаецца чарнобыльцам – ад пачатку нараджэння Зоны. Дзе ў зоне ж адчужэння апынуліся яго родныя Васілевічы. Пасля былі шматлікія падарожжы па забруджаных радыяцыяй раёнах. У 1991-96...
“Крывіцкія руны - ІІ”
КНІГІ | Нятленнае


Крывіцкія руны : вып. ІІ, беларускі культурны мацярык у Латвіі. / уклад., прадм., камент. М. Казлоўскага, С. Панізьніка. - Мінск : Кнігазбор, 2017. - 452 с. ISBN 978-985-7180-05-9. У том выбраных твораў «Крывіцкія...
Глядзець вачыма будучыні
ТВОРЫ | Пісьменнік і час


Шмат гадоў назад у газеце "Голас Радзімы" (№ 50-52, 30 снежня 2004 года) была апублікавана гутарка сябра ГА "МАБ" Веранікі Панізьнік з прафесарам факультэта германістыкі і славістыкі ва ўніверсітэце канадскага горада...
БелАЭС: чаго баіцца МАГАТЭ?
ДЗЯРЖАВА І МЫ | Беларуская АЭС


Астравецкая АЭС цалкам адпавядае стандартам МАГАТЭ, сцвярджае афіцыйны Менск. Са справаздачаў экспертных місіяў гэтай арганізацыі ў Беларусь, аднак, вынікае іншае. На думку агенцтва, Дзяржатамнагляд Беларусі - няздольны забяспечыць бяспеку...
Ярослав Романчук: Беларусь медленно, но верно избавляется от нефтяного проклятья
ДЗЯРЖАВА І МЫ | Экалогія


Конфликт с Россией вокруг цены на энергоресурсы избавит Беларусь от нефтяного проклятья и, если не помешает АЭС, вынудит инвестировать в зеленую экономику и в развитие возобновляемых источников энергии. Как заявил...
Joomla! Ukraine

Новыя каментары :

КОЛЬКАСЦЬ ПРАЧЫТАНЫХ СТАРОНАК 
з 1 снежня 2009 года

КОЛЬКАСЦЬ НАВЕДВАЛЬНІКАЎ САЙТА 
mod_vvisit_counter Сёння 1155
mod_vvisit_counter Учора 2422
mod_vvisit_counter На гэтым тыдні 10768
mod_vvisit_counter У гэтым месяцы 33199